Bioloogia tunni "Võitlus olelusvõitlus. Looduslik valik ja selle vormid" kokkuvõte ja esitlus (9. klass)

22.12.2023

Teema: Olelusvõitlus

Sihtmärk: õpilaste oskus mõista suhete keerulist olemust looduses, nende suhete rolli orgaanilise maailma arengus; kujundada ettekujutus olelusvõitlusest ja selle vormidest; õpetada õpilasi õigesti tuvastama olelusvõitluse vorme; õpetada õpilasi õigesti tuvastama olelusvõitluse vorme ja neid omavahel võrdlema; arendada oskust töötada meeskonnas. Varustus:ülesannete kaardid; diagramm “Olelusvõitluse vormid”, UDE jääkaru, pruunkaru, vastuselehed Epigraaf: Kärbsepaari järglased söövad surnud hobuse sama kiiresti kui lõvi. K. Linnaeus Tundide ajal
    Org. hetk (1-2 min) Töö rühmades (Lamarcki, Linnaeuse, Charles Darwini toetajad)
Tehke kindlaks, millisest teadlasest cinquainist (neljakolm) kirjutati A)…………………….. Erudiit, usklik Kirjeldatud, süstematiseeritud, organiseeritud Loonud parima tehissüsteemi Töönarkomaan. (C. Linnaeus)


IN)………………………. Andekas, õnnetu, võitles, kaitses, tõestas, lõi esimese evolutsioonilise doktriini. Looja. (Jean Baptiste Lamarck)

C)………………………… Töökas, põhjalik Reisinud, vaadelnud, analüüsinud Sai teada elusolendite evolutsiooni põhjused Geenius. (Charles Darwin)


Küsimused gruppidele: A) Milliste märkide järgi õppisite tundma sünkviini evolutsiooniteadlasi? C) Rääkige K. Linnaeuse, J.B. evolutsiooniõpetuse põhiprintsiipidest. Lamarck, C. Darwin. (igast rühmast üks õpilane) 3. Tuvastage ja märkige tekstis (töö tekstiga) A) Milline loetletud seisukohtadest ja eelistest kehtib Linnaeuse kohta? B) Milline loetletutest kehtib Lamarcki kohta? C) Milline loetletutest viitab Darwinile? 1. Liigid tekkisid evolutsiooni käigus varem elavatest liikidest 2. Liigid loodi looja 3. Liigid on muutumatud, püsivad, igavesed, evolutsiooni ei toimu 4. Liigid on muutlikud, muutuvad aeglaselt, arenevad 5. Liikide mitmekesisus on nende loomise tulemus ühe looja poolt etteantud plaani järgi 6. Mitmekesisus liikidest on erinevates tingimustes evolutsiooni tulemus, liikide ühtsus on nende suguluse tulemus 7. Organismide kohanemisvõime on neile looja poolt antud 8. Kohanemisvõime organismid on evolutsiooni ja sisemise püüdluse tulemus9. Organismide kohanemisvõime on loodusliku valiku kaudu toimuva evolutsiooni tulemus10. Looduses toimuva evolutsiooni peamiseks liikumapanevaks jõuks on looduslik valik11. Looduses toimuva evolutsiooni peamiseks liikumapanevaks jõuks on organismide iha progressi ja enesetäiendamise järele12. Organismidel on pärilikkus ja muutlikkus13.Organismide muutlikkus on väliskeskkonna mõju ja sisemise progressiiha tagajärg.14 Organismidel puudub sisemine edenemise soov15. Organismidel on algne võime muutuda ainult otstarbekalt ja kasulikult16. Arenguprotsessis olev materjal on ainult pärilik muutlikkus 17. Looduses on loodusliku valiku põhjuseks olelusvõitlus 18. Esimest korda töötati välja organismide kunstlik taksonoomia. 19. Võttis kasutusele topeltnimede printsiibi 20. Ehitas esmakordselt loomade taksonoomia tõusvas evolutsioonilises järjekorras 21. Tunnustas „elundite treenimise või mitteharjumise tulemusena omandatud uute omaduste pärimise seadust22. Idealist a. tema maailmavaade.23. Teadlane transformist 24. Esmalt lõi evolutsiooniteooria 25. Esmalt lõi orgaanilise maailma evolutsiooni teadusliku teooria, mis põhineb 3 liikuval jõul

Slaid 2

Tunni eesmärgid:

  • Kujundage ettekujutus olelusvõitluse vormidest.
  • Looge ettekujutus loodusliku valiku vormidest.
  • Slaid 3

    2.Looduslik valik

    3.Ülesanded

    1.Võitlus olemasolu eest

    4.Kodutöö

    Slaid 4

    Igal hiirel sünnib aastas keskmiselt 50 poega. Arvutamise lihtsuse huvides eeldame, et igaüks

    aastas sünnitab hiir 25 emast ja 25 isast. Seega on ühe emase järglased 5 aasta pärast 829 425 isendit.

    Selgitage, miks hiirte arv planeedil märgatavalt ei suurene.

    Slaid 5

    Lahknevus populatsiooni ilmuvate isendite arvu ja nende elatusvahendite vahel

    Väljend "olelusvõitlus" viitab isendite keerulistele ja mitmekesistele suhetele liigisiseselt, liikide vahel ja anorgaanilise loodusega.

    Slaid 6

    Liigisisene võitlus

    See tekib seetõttu, et sama liigi isendid vajavad sarnaseid toiduallikaid, mis on samuti piiratud, sarnaseid paljunemistingimusi ja sarnaseid varjupaiku. Darwin pidas liigisisest võitlust kõige intensiivsemaks.

    Männid ühtlase vanusega metsas

    Slaid 8

    Võitlus elutu looduse ebasoodsate teguritega

    Seda täheldatakse liigi levila mis tahes osas väliskeskkonna tingimuste halvenemise korral (päevased ja hooajalised temperatuuri ja niiskuse kõikumised), samuti kõikjal, kus isendid satuvad liiga kuuma või külma, kuivuse või niiskuse tingimustesse.

    Slaid 9

    Olelusvõitluse tulemus on looduslik valik. Looduslik valik on protsess

    mille tulemusena jäävad ellu ja jätavad järglasi valdavalt antud tingimustes kasulike pärilike muutustega isendid.

    Slaid 10

    Stabiliseeriv valik

    Töötab pidevates keskkonnatingimustes. Selle vormi olulisusele juhtis tähelepanu silmapaistev vene teadlane I.I. Schmalhausen. Stabiliseeriv selektsioon on suunatud eelnevalt väljakujunenud keskmise tunnuse või omaduse säilitamisele: keha või selle üksikute osade suurus loomadel, lille suurus ja kuju taimedes, glükoosi kontsentratsioon veres selgroogsetel jne. Stabiliseeriv valik säilitab liigi sobivuse, kõrvaldades järsud kõrvalekalded tunnuse väljenduses keskmisest normist, kaitstes seeläbi olemasolevat genotüüpi mutatsiooniprotsessi hävitava mõju eest.

    Slaid 11

    Loodusliku valiku stabiliseeriva vormi toime selgitab lillede suuruse ja kuju stabiilsust putukatolmlevate taimede puhul. See on tingitud asjaolust, et lilled peavad vastama tolmeldavate putukate struktuurile ja keha suurusele. Liiga kitsast õiekorollast ei suuda kimalane läbi tungida ja liblika kähar ei puutu pika õiepuuga taimede liiga lühikesi tolmukaid. Tänu stabiliseerivale selektsioonile on tänapäevani säilinud reliktsed loomad: sagaruim-kala koelakant, iidsete roomajate hatteria esindaja ja kiiluseemnetaim gingo.

    Slaid 12

    Sõidu valik

    Soodustab tunnuse või omaduse keskmise väärtuse nihkumist ja viib olemasoleva keskmise normi asemele uue keskmise normi tekkimiseni, mis ei vasta enam uutele tingimustele. Sõiduvorm toimib siis, kui keskkonnatingimused muutuvad.

    Slaid 14

    Häiriv valik

    See toimib tingimustes, mis soosivad tunnuse äärmuslikke variante, kuid ei soosi keskmist seisundit.See valik on efektiivne siis, kui konkurentsi suurenemise korral on soodsad suhteliselt kitsad kohanemised välistingimustega ja populatsioon kipub jagunema väiksemateks rühmadeks.

    Slaid 15

    Häiriv valik

    Katkendliku selektsiooni näiteks on suur-kõristitaime erinevate populatsioonide teke seoses niitmisega. See valikuvorm toimub siis, kui keskmise õitsemisajaga taimed eemaldatakse algsest populatsioonist. Lõppkokkuvõttes jaguneb üksik populatsioon kaheks, mis asuvad samal territooriumil, kuid osutuvad paljunemise mõttes üksteisest eraldatuks.

    Slaid 16

    Looduslikust valikust üldiselt rääkides ei tohi unustada selle loomingulist rolli. Kogunev

    Populatsioonile ja liikidele kasulikud pärilikud muutused ning kahjulikud kõrvale heitmine loob looduslik valik järk-järgult uusi, täiuslikumaid ja keskkonda täiuslikult kohanenud liike. Looduslik valik on evolutsiooni peamine liikumapanev jõud.

    Slaid 17

    Ülesanne 1 Määrake organismide vaheliste suhete vormid:

    • Paksendatud kok-saghyz põllukultuurides saavad kiiremini idanevad seemned rohkem toitaineid ja vett. 20-30 päeva jooksul surevad need taimed, mis langevad varem tärganud taimede lehtede rosettide alla.
    • Teraviljad kannatavad sageli putukatest (kollane-roheline putukas). Telenomus muneb oma muna kilpkonna muna sisse ja Telenomuse vastne sööb selle sisu ära.
    • Pärast tugevaid lumesadu tundras on põhjapõtradel raske lume alt sammalt välja tõmmata ning paljud loomad surevad nälga.
    • Tavaliselt on huntide saagiks vähem laivisjalgsed ja nõrgemad hirved.
  • Slaid 18

    2. ülesanne

    1898. aasta talvel, pärast tugevat vihma ja lund, uuris uurija H.K. Bumpus kogus kokku ja tõi laborisse 136 ilmastikust uimastatud koduvarblast. Neist 72 jäi ellu ja 64 suri. Bumpus mõõtis kõigi isikute keha kogupikkust, tiibade siruulatust, kehakaalu, noka ja pea pikkust, õlavarreluu pikkust, reieluu pikkust, kolju laiust ja kiilu pikkust. Tema mõõtmised näitasid, et ellujäänud lindudel on kõik need märgid keskmistele väärtustele lähemal kui surnud lindudel. Millise loodusliku valiku vormi tulemus teadlane paljastas?

    Slaid 19

    3. ülesanne

    • Paljudel mittetööstuslike piirkondade liblikaliikidel on heledad kehad ja tiivad. Tööstuse areng, sellega kaasnev puutüvede saastumine ja nende koorel elavate samblike hukkumine tõi kaasa mustade (melanistlike) liblikate esinemissageduse järsu tõusu. Mõne linna ümbruses on mustad liblikad saanud lühikese ajaga valdavaks, samas kui suhteliselt hiljuti puudusid nad seal täielikult.
    • Koostage täielik skeem uue tumedat värvi liblika moodustumisest.
  • Tunni kokkuvõte

    (IKT kasutamise tund).Õpetaja: Vorobjov D.S.

    Tunni eesmärk: kujundama kontseptsiooni olelusvõitlusest ja looduslikust valikust kui omavahel seotud protsessidest ning Charles Darwini evolutsiooniteooria ühe keskse mõistena; tutvustada olelusvõitluse ja loodusliku valiku vorme.

    Ülesanded

    1. Hariduslik: Moodustada teadmiste süsteem olelusvõitlusest ja looduslikust valikust ning nende rollist evolutsioonis.

    2. Arenguline: jätkata tööd, et õpetada õpilastele oskust valida põhiasi, kasutades erinevaid teabeallikaid; koostada töö skeemi kujul; kaitsta avalikult loomingulise tegevuse tulemusi;

    3. hariv: kujundada arusaam oma intellekti arengust kui kaasaegsele isiksusele iseloomulikust väärtusest;

    4. didaktiline: luua tingimused uue haridusteabe mõistmiseks ja selle rakendamiseks haridussituatsioonides, teadmiste ja oskuste süsteemi assimilatsiooni taseme kontrollimiseks.

    Tunni tüüp: teadmiste ja oskuste rakendamise tund, kollektiivsed töövormid

    Õppemeetodid: paljunemine, osaliselt otsing.

    Õppetegevuse korraldamise vorm: rühm.

    Varustus: personaalarvuti grafoprojektoriga; Tabel “Võitlus eksistentsi nimel”, taimede herbaariuminäidised, putukakollektsioon, multimeedia esitlus

    Lae alla:


    Eelvaade:

    Tunni kokkuvõte

    "Võitlus olemasolu ja loodusliku valiku eest"

    (IKT kasutamise tund).Õpetaja: Vorobjov D.S.

    Tunni eesmärk: kujundama kontseptsiooni olelusvõitlusest ja looduslikust valikust kui omavahel seotud protsessidest ning Charles Darwini evolutsiooniteooria ühe keskse mõistena; tutvustada olelusvõitluse ja loodusliku valiku vorme.

    Ülesanded

    1. Hariduslik:Moodustada teadmiste süsteem olelusvõitlusest ja looduslikust valikust ning nende rollist evolutsioonis.

    2. Arenguline: jätkata tööd, et õpetada õpilastele oskust valida põhiasi, kasutades erinevaid teabeallikaid; koostada töö skeemi kujul; kaitsta avalikult loomingulise tegevuse tulemusi;

    3. hariduslik: kujundada arusaam oma intellekti arengust kui kaasaegsele isiksusele iseloomulikust väärtusest;

    4. didaktiline:luua tingimused uue haridusteabe mõistmiseks ja selle rakendamiseks haridussituatsioonides, teadmiste ja oskuste süsteemi assimilatsiooni taseme kontrollimiseks.

    Tunni tüüp: teadmiste ja oskuste rakendamise tund, kollektiivsed töövormid

    Õppemeetodid : paljunemine, osaliselt otsing.

    Õppetegevuse korraldamise vorm: rühm.

    Varustus : personaalarvuti grafoprojektoriga; Tabel “Võitlus eksistentsi nimel”, taimede herbaariuminäidised, putukakollektsioon, multimeedia esitlus

    Õpetaja tegevus

    Õpilaste tegevused

    I. Teadmiste kontrollimine.

    1.Testimine.

    1) Evolutsiooni elementaarühik on:

    a) rahvaarv; b) üksikisik; c) tüüp; d) biotsenoos.

    Vastus: a).

    2) Elementaarset evolutsioonimaterjali tarnivad:

    a) mutatsioonid; b) muudatused; c) rahvastikulained; d) valik.

    Vastus: a).

    a) looduslik valik; b) isolatsioon;

    c) ränne; d) mutatsioonid.

    Vastus: a).

    4) Geneetiline triiv on:

    a) isendite arvu suurenemine;

    6) geenide kontsentratsiooni juhuslikud muutused populatsioonis;

    c) isendite ränne populatsioonist populatsiooni;

    d) populatsiooni üksikisikute vaba ristumine.

    Vastus: b).

    6) Geneetiline tasakaal populatsioonis on:

    a) populatsiooni kõigi isendite arvu püsivus;

    b) erinevate alleelide esinemissageduste püsivus;

    c) võrdne arv emaseid ja isaseid;

    d) rahvastiku sündimuse ja suremuse tasakaal.

    Vastus: b).

    7) Rahvaarvu järsud kõikumised:

    a) ei mõjuta alleelide esinemissagedust populatsiooni genofondis;

    b) muuta populatsiooni genofondi;

    c) viivad alati domineerivate alleelide kadumiseni;

    d) tavaliselt seotud retsessiivsete alleelide kadumisega.

    Vastus: b).

    2. Kaardil kirjalik vastus. Harjutus.

    Märkige nende lausete numbrid, milles vigu tehti, ja parandage need.

    1. Sama liigi erinevates populatsioonides on mutantsete geenide esinemissagedus sama(ei ole sama).

    2.. Nii lähedalasuvad kui ka kauged sama liigi populatsioonid ei erine üksteisest(võivad üksteisest oluliselt erineda).

    4. Seda seletatakse asjaoluga, et ühe liigi populatsioonides toimuvad genofondis ainult suunatud muutused(mitte ainult suunatud, vaid ka suunamata, juhuslikud muutused geenisageduses).

    5. Loomade ja taimede rändel on vastloodud populatsiooni genofond palju suurem(vähem) vanempopulatsiooni genofond.

    3. Kirjalik vastus tahvlil. Harjutus.

    Koostage diagramm "Põhjused, mis häirivad populatsioonide geneetilist tasakaalu".

    Diferentseeritud ülesanne

    Tase A – 1 ülesanne

    Tase B – ülesanne 2

    Tase C – ülesanne 3

    (individuaalne, diferentseeritud töö)

    II. Uue materjali õppimine

    1. Kordamisel põhinevate teadmiste värskendamine evolutsiooni liikumapanevate jõudude kohta (slaid 1,2)
    2. Tunni eesmärkide ja eesmärkide seadmine (3. slaid)
    3. Olelusvõitluse vormide tundmaõppimine

    (4. slaid)

    Töötage 3 rühmas osade kaupa(CSR)

    Liigisisene võitlus

    Liikidevaheline võitlus

    Võitlus ebasoodsate tingimustega

    lisa 1,

    punkt 57c 206–207

    Otsi infot 1.plaat “Üldbioloogia klass 11” Cyril ja Methodius

    2. "Ökoloogia 10-11"

    III. Teadmiste kinnistamine ja rakendamine.

    Õpilaste omandatud teadmiste süstematiseerimine.Lisa 2. Slaidid 5-11

    Rühmaaruanded tehtud töö kohta. Tabeli täitmine - Lisa 2

    IV. Uue materjali õppimine

    1. Ülesannete täitmine rühmades.

    1. rühm tutvub tekstiga lk. 233-236 õpiku ja määrab sõiduvaliku tunnused.

    2. rühm tutvub tekstiga lk. 236-237 õpiku ja määrab stabiliseeriva valiku tunnused.

    3. rühm töötab kirjanduse lisamaterjaliga(vt tunni kirjanduse loetelu)ja tuvastab häiriva valiku tunnused (slaidid 12-17)

    Õpilaste võimeid arvestav kollektiivne loovtöö

    V. Kinnitage materjal

    Täitke ja selgitage

    Märgid

    Sõidu valik

    Ma stabiliseerin

    valikuline valik

    Katkestus

    valik

    Tegevustingimused

    Keskendu

    Tegevuse tulemus

    Näited

    kaitsta oma vooluringi osa -
    märkmeid tahvlile või arvutisse

    VI. Mõtisklus materjali õppimise üle.

    1. Loetletud on põhjused, mis viivad paljude võilille isendite surmani ja ei lase sellel liigil kogu maakera hõivata:

    a) viljad sisenevad koos heinaga lamba kõhtu;

    b) paljud linnud söövad puuvilju;

    c) rohusööjad toituvad seemikutest;

    d) inimeste, autode, traktorite poolt tallatud;

    d.) segavad teised kõrgemad taimed;

    f) võililled tõrjuvad üksteist välja;

    g) seemned surevad kõrbetes, kividel;

    H.) seemned surevad kukkumisel keskmises tsoonis
    säilitamiseks ja idanemiseks ebasoodsates tingimustes;

    i) taimed surevad tugevate külmade ja põua tõttu;

    j) taimed surevad patogeensete taimede ja viiruste tõttu.

    Märkige võilillede olemasolu eest võitlemise vormid (liigisisene: ...; liikidevaheline: ...; võitlus ebasoodsate keskkonnatingimuste vastu: ...).

    2. Loodusliku valiku vormide määramine.

    Tehke kindlaks, millisele loodusliku valiku vormile võib need näited omistada:

    1. pestitsiidide suhtes resistentsete prussakate välimus(sõitmine);
    2. paljude värvivariantide moodustumine rohukonna populatsioonis(häiriv);
    1. antud liigi taime õieosade vastavus konkreetset tüüpi tolmeldava putuka suurusele(stabiliseeriv);
    2. Labuimelised kalad ja krokodillid on püsinud peaaegu muutumatuna miljoneid aastaid(stabiliseeriv);
    3. antibiootikumiresistentsuse tekkimine mikroorganismides(sõitmine);
    4. ookeanisaartel puhutakse normaalsete tiibadega kärbsed ookeani ja hukkuvad. Eelis pikkade tiibadega ja vähearenenud (vestigiaalsete) tiibadega inimestele(häiriv).

    Taignaga töötamine. Tulemuste kontrollimine.

    VII. Kodutöö:punkt 57, 58 küsimust lk 207 nr 1-3 - reproduktiivtase.

    Edasijõudnute tase-Valmistage enda tähelepanekute põhjal ette näited, mis kirjeldavad olelusvõitlust organismide vahel: a) sama liigi; b) erinevat tüüpi.

    Õpilased kirjutavad kodutöid vastavalt oma võimetele.

    VIII. Tunni hindamine ja kokkuvõtte tegemine. Kas olete saavutanud oma eesmärgid ja eesmärgid? Milliste raskustega te kokku puutusite? Enesehinnang.

    3. lisa

    enesehinnang

    Lisa 1

    Charles Darwin jõudis esmalt mõttele, et kogu evolutsiooniprotsessi liikumapanev jõud on organismide omavahelise ja väliskeskkonna vastastikmõju tulemus.

    Charles Darwin juhtis tähelepanu asjaolule, et kõigil elusorganismidel on peaaegu "piiramatu" paljunemisvõime. Illustratsiooniks võttis ta näite elevandi, ühe aeglasemalt paljuneva looma paljunemisest. Isegi sel juhul peaks ühest elevandipaarist tavalise paljunemiskiiruse juures 740–750 aasta pärast ilmuma umbes 19 miljonit looma.

    Enamikul juhtudel on organismide paljunemise kiirus palju suurem. Näiteks järglased, mida üks dafnia on potentsiaalselt võimeline suve jooksul tootma, saavutab astronoomilise suuruse – üle 10 miljoni isendi, mis ületab Maa massi.

    Samal ajal ei täheldata looduses organismide arvu piiramatut kasvu. Mis on selle nähtuse põhjus? Enamik inimesi sureb erinevatel arenguetappidel ega jäta järeltulijaid maha. On teada, et mida kõrgem on antud liigi isendite paljunemismäär, seda intensiivsem on suremus.

    Beluga muneb kudemise ajal umbes miljon muna ja ainult väike osa neist läbib täieliku arengutsükli ja jõuab täiskasvanuikka. Sama kehtib ka

    taimed.

    Darwini arvates on olelusvõitluse peamiseks põhjuseks lahknevus liikide piiramatu taastootmise võimaluse ja piiratud ressursside vahel. Järeltulijate surm toimub erinevatel põhjustel. Mõnikord võib see olla juhuslik (metsatulekahju, üleujutus, sekkumine

    inimene).

    Kuid reeglina on surm selektiivne. Ei maksa arvata, et ebasoodsate tunnustega organism peab ilmtingimata järglasteta jääma või surema. On lihtsalt suur tõenäosus, et see konkreetne organism jätab vähem järeltulijaid või sureb. Järelikult jäävad organismid, millel on hulk omadusi, mis annavad neile elutingimustega suurima kohanemisvõime, tõenäolisemalt ellu jääda ja tõhusamalt paljuneda.

    2. Olelusvõitluse vormid.

    Darwin eristas kolme olelusvõitluse vormi: liigisisest, liikidevahelist ja võitlust anorgaanilise iseloomuga ebasoodsate tingimuste vastu.

    Charles Darwin tõi välja, et eluvõitlus on eriti püsiv sama liigi organismide vahel, ning põhjendas oma väidet sellega, et neil on sarnased omadused ja vajadused. Ilmekas näide liigisisesest võitlusest on konkurents samavanuste puude vahel okasmetsas. Kõrgeimad puud oma laialt levinud võraga püüavad kinni suurema osa päikesekiirtest ja nende võimas juurestik neelab mullast lahustunud toitaineid nõrgemate naabrite kahjuks. Liigisisene konkurents tiheneb asustustiheduse kasvades. Kui mõnel linnuliigil (paljud kajakad, linnuliigid) on tibude rohkus, suruvad tugevamad nõrgemad pesast välja, määrates nad röövloomade või näljasurma.

    Liikidevahelist võitlust tuleks mõista kui konkurentsi eri liikide isendite vahel. Liikidevaheline võitlus muutub eriti ägedaks juhtudel, kui konkureerivad sarnastes ökoloogilistes tingimustes elavad ja samu toiduallikaid kasutavad liigid.

    Liikidevahelise konkurentsi tulemusena toimub kas ühe vastandliku liigi nihkumine või liikide kohanemine erinevate tingimustega sama ala piires või nende territoriaalne eraldatus. Näiteks hallid ja mustad rotid on sama perekonna erinevad liigid. Euroopa inimasustustes on hall rott täielikult asendanud musta roti, keda praegu leidub metsaaladel ja kõrbetes. Hall rott on suurem, ujub paremini ja mis peamine, agressiivsem, mille tulemusena on tal võitluses mustaga ülekaalus.

    Metsas valguslembeste liikide - mänd, kask, haab - kaitse all arenevad algul hästi kuuse seemikud, mis lagedal alal külmuvad, kuid siis, kui noorte kuusepuude võrad sulguvad, arenevad valguslembeste istikud. liigid surevad.

    Liikidevaheline olelusvõitlus hõlmab ühe liigi ühepoolset kasutamist teise poolt, nn kiskja-saagi suhet (kala sööb planktonit).

    Olelusvõitluse näited ei piirdu võitlusega otseses mõttes. Seega on olelusvõitluse vorm ühe liigi eelistamine teise poolt ennast kahjustamata (linnud ja imetajad jagavad vilju ja seemneid), erinevate liikide (lilled ja nende tolmeldajad) vastastikune soosimine.

    Metsas jälgitakse ka taimede kooskasvamise eeliseid. Siin luuakse lagedatega võrreldes teistsugune soojus-, vee- ja õhurežiim: vähem järske temperatuurikõikumisi, suurem suhteline õhuniiskus – ülemiste astmete puude võra all kasvavad varjutaluvad põõsad, kõrrelised, samblad ja maapealsed vetikad.

    Kolmas olelusvõitluse vorm on võitlus ebasoodsate välistingimustega. Eluta looduse tegurid mõjutavad otseselt elusolendite arengut. Väidetavalt võitlevad kõrbes kasvavad taimed põuaga, mis tähendab arvukate kohanduste väljatöötamist, mis aitavad neil saada mullast vett ja toitaineid (spetsiaalne juurestik) või vähendada transpiratsiooni kiirust (spetsiaalne lehtede struktuur).

    Anorgaanilise maailma tingimused ei mõjuta oluliselt organismide arengut iseenesest, vaid nende mõju võib tugevdada või nõrgendada sisemisi ja liikidevahelisi suhteid. Territooriumi, soojuse või valguse puudumisega intensiivistub liigisisene võitlus ja vastupidi, eluks vajalike ressursside ülejäägi korral see nõrgeneb.

    2. lisa

    Olelusvõitluse vormide võrdlevad omadused

    Võitluse vormid

    olemasolu eest

    Definitsioon

    Näited

    Põhjused

    Mõju evolutsioonile

    Märgid

    Sõidu valik

    Stabiliseeriv valik

    Häiriv valik

    C. Darwin

    I.I. Schmalhausen

    Tegevustingimused

    Organismide elutingimuste järkjärguline ja ebajärsu muutus

    Muutumatutes konstantsetes eksisteerimistingimustes

    Järsult muutuvates eksistentsitingimustes

    Keskendu

    Loodusliku valiku vormide toimeskeemid

    Elimineeritud vormid populatsioonikõveratel (eliminatsioon)

    Keskmisest normist kõrvalekalduvate isikute kasuks

    isikute vastu, kellel on keskmisest normist lühikesed kõrvalekalded

    keskmiste tunnuste väärtustega indiviidide vastu

    Tegevuse tulemus

    tunnuse uue keskmise normi tekkimine

    tunnuse keskmise normi väärtuse säilitamine ja säilitamine

    ühe asemel uue keskmise normi moodustamine

    Näited

    Tööstuslik mehhanism;

    Jätkusuutlikkus
    putukad

    pestitsiididele; - mikroorganismid ja antibiootikumid

    Downi sündroom;

    Säästev
    lillede suurused
    ja putuktoidulised;

    Reliikvia
    vormid

    polümorfism;

    Varajane õitsemine
    ja hilise õitsemisega taimed;

    Kiiresti kasvav
    ja aeglaselt kasvavad taimed

    Kirjandus:

    1. Kamensky A.A. Üldbioloogia: õpik 10.–11. Bustard 2009

    2. Võssotskaja, L. V. Üldbioloogia: bioloogia süvaõppega õpik 10-11 klassile / L. V. Võssotskaja, S. M. Glagolev, A. O. Ruvinski jt - M: Haridus, 2001. - Lk 265-266.

    3. Green, N. Bioloogia: 3 köites / N. Green, W. Stout, D. Taylor; toimetanud R. Soper. - M: Mir, 1990. - Lk 290.

    4. Sivoglazov, V. I. Üldbioloogia. Põhitase. 10-11 klass / V. I. Sivoglazov, I. B. Agafonova, E. T. Zahharova. -M.: Bustard, 2005.


    Teema: Võitlus olemasolu eest

    Õpetaja jaoks - Eesmärk : õpilaste oskus mõista suhete keerulist olemust looduses, nende suhete rolli orgaanilise maailma arengus; kujundada ettekujutus olelusvõitlusest ja selle vormidest; õpetada õpilasi õigesti tuvastama olelusvõitluse vorme; võrrelda neid omavahel; arendada oskust töötada meeskonnas.

    Tudengi jaoks - Eesmärk: teada olelusvõitluse definitsioone, võitluse rolli evolutsiooniprotsessis

    Oskab: tuua näiteid igat liiki olelusvõitlusest loomades ja taimedes.

    Arendada oskust töötada tekstiga, üldistada ja teha järeldusi.

    Varustus: ülesannete kaardid; visualiseerimine - loomade pildid: jääkaru, pruunkaru, kaamel, jerboa, taimed - kaktus, aaloe.esitlus.

    Epigraaf : Kärbsepaari järglased söövad surnud hobuse sama kiiresti kui lõvi.

    K. Linnaeus

    Tunnivorm - uute teadmiste õppimine - uuenduslik

    1 sissejuhatav selgitav osa

    1.Sissejuhatus tunni ülesehitusse, tunni eesmärkidesse ja eesmärkidesse

    2. osa Hariv ja arendav osa – lühiselgitus mõistete ja diagrammide abil. Aktiivne tunnetusvorm..

    3. Konsolideeriv – korrigeeriv Arengu jätkuna, teadmiste uuendamise,

    4. Kontrollhindamine - laste õppimise jälgimine - test

    Aja organiseerimine. Tervitused. Ülesannete ja tööetappide suhtlemine. Motivatsioon ja suhtumine viljakasse tegevusse

    Tundide ajal

    Tere kutid.

    Poisid, mis on evolutsioon - (elusorganismide ajaloolise arengu pöördumatu protsess)

    Kes vastas küsimusele, miks evolutsioon toimub - (Ch Darwin)

    Mis on Darwini nimetatud kolm peamist evolutsiooni põhjust, liikumapanevat jõudu.

    • Võitlus olemasolu eestettekanne teemal: "Võitlus olemasolu eest".

    Logistika: interaktiivne tahvel

    Istumine ümmarguse laua taga.

    Tundide ajal

    Õppetunni sammud

    Õpetaja tegevus

    Õpilaste tegevused

    1. Org. hetk.

    (1 min.)

    1Sissejuhatav ja selgitav osa (tunni ülesehituse ja eesmärkide tutvustus)

    Ettevalmistus õppimiseks

    libisema

    2 .Hariduslik ja arendav osa. (teema lühikirjeldus

    diagramme kasutades... Mõisted,.aktiivne vorm).Uue materjali õppimine.

    Valige õige määratlus

    MAADLUSLIIGID

    Slaid 9

    õpetaja

    Rühmatöö

    Töö õpikutekstiga

    valeopaus

    märkmik

    konsolideerimine

    Peegeldus

    hindamine

    D/Z

    Õpetaja 2 tärni 1 soov

    Tere

    Õppetunni epigraaf – MIKS kõik elusorganismid koos ei ela.

    Ja sa oled sõbralik klass

    Poisid, mis see on?

    evolutsioon? – (elusorganismide ajaloolise arengu pöördumatu protsess

    Kes vastas küsimusele, miks evolutsioon toimub.

    Nimeta evolutsiooni liikumapanevad jõud

    Alustame teema uurimist:Olelusvõitlus §40 lk.191

    ZHU-slaid- määrake vastutaja (Dasha)

    (kas saate tuua näite loomade ja taimede vahelisest konkurentsist. Miks see juhtub?

    Lavastus 1. Probleemne küsimus_ slaid

    Kes on selle võitluse võitja?

    Millise "auhinna" ta saab?

    2 Olelusvõitluse põhjused

    Elusorganismide piiramatu paljunemisvõime (liigne hulk) õpilaste poolt.

    (lahknevus liikide võimaluse vahel piiramatuks paljunemiseks ja piiratud ressursside vahel) Darwin uskus, et liigne arv viib olelusvõitluseni

    Mis on teie arvates selle nähtuse põhjus?

    Enamik inimesi sureb erinevatel arenguetappidel ega jäta järeltulijaid maha.

    Vastuse näidis: Mis on põhjused?

    Põhjused: - see on loomulik - klimaatiline tegur; võitlus teiste liikide isenditega;- oma liigi isendite vahel Teatavasti, mida intensiivsem on organismide surm, seda suurem on antud liigi isendite paljunemismäär.

    määratlus

    Olelusvõitlus Elusorganismide vaheliste suhete kompleks, sealhulgas konkurents, sümbiootilised suhted

    Elusorganismide ja keskkonna vaheliste suhete kompleks, sealhulgas vastastikune abistamine, konkurents, sümbiootilised suhted

    Samal ajal kui nad mõtlevad, töötame SASHAga põhiskeemi kallal – definitsioonid ja tüübid.

    Darwin tuvastas kolm olelusvõitluse vormi: (slaid nr 9)

    1.- liigisisene, 2. - liikidevaheline, 3. - võitlus ebasoodsate keskkonnatingimustega.

    Vaatleme iga olelusvõitluse vormi.

    Liigisisene võitlus olemasolu eest. ( lk.191) loe, leia põhjused, juhised, too näide.

    Definitsioon – Volodja

    Dasha on näide, Olya -

    järeldus - Sasha.

    Nataša -toetusskeem Töötan juhatuses

    Põhjused (toidu, territooriumi, seksuaalse valiku tõttu

    Järeldus: (Esineb mis tahes liigi sama populatsiooni isendite vahel. See on kõige karmim ja ägedaim, kuna kõik sama liigi isendid vajavad samu ja pealegi piiratud ressursse: toitu, elamispinda, peavarju, sigimispaiku.

    Näited : - - mõnikord tallavad tihased pesapesakonda 1-2 tibu.Dasha

    Olya - rivaalitsemine territooriumi pärast;Näited: - pruunkaru märgib piire

    teie krunt kriimudega puidul;

    Hunt märgib territooriumi uriiniga

    - Sasha - isastihased ja vint teatavad lauluga saidi hõivamisest.

    Järeldus: kuigi liigisisene olelusvõitlusega kaasneb sigivuse langus ja mõne liigi isendi surm, see määrab siiski liigi õitsengu tervikuna ja aitab kaasa selle paranemisele.

    Liikidevaheline võitlus olemasolu eest on võitlus erinevate liikide isendite vahel.

    Tee ketist suhtepaarid: hunt, mänd. Jänes. Ristik. Dodder. Kask, paeluss. lehm

    PABERI VISKAMINE "kortsus paber" (liikub)

    Laulu HELI aktiveerib aju.“MEIE, MEIE, MEIE

    Lugege ja tehke järeldused

    Järeldus: selle võitluse vorm viib mõlema interakteeruva liigi evolutsiooni vastastikuse kohanemise arenguni. Samuti tugevdab ja süvendab see liigisisest võitlust.

    ABIOOTILISED TEGURID

    Võitlus ebasoodsate tingimustega Olya – SÕNUM-ennustusülesanne

    - kohanemine hooajaliste nähtustega

    Looduskatastroofid. Kohanemine

    keskkond. ( Slaid nr 24) TÖÖ HERBAARIUMI, KAKTUSE, JOONISTEGA JÄÄKARU, KAAMELIGA

    Järeldus: võitjad on kõige elujõulisemad isendid (tõhusa ainevahetuse ja füsioloogiliste protsessidega).

    Abi – õpiku lk 192.

    Käib võitlus -kaudne, ja otsevastus täida töövihiku ülesanded 129 “65

    Nad kutsuvad seda slaidiga

    1.Maadlusliiki kutsutakse kõva häälega ketis

    Võitlus viib populatsiooni kontrolli ja loodusliku valikuni

    2. Slaid koos ülesandega – enesekontroll

    SAIN TEADA

    Määratud enne õppetundi Dasha 2 tärni tärni ja 1 soov

    Lõige nr 40

    R-roll valikuline

    A-publik

    F-täht

    T-võitlus olemasolu eest

    II maailmasõjas autasustati medaliga 0 looma - postituvid, koerad, kassid, mullad 60 tuhat - koerad, kellest 16 tuhat kelgukoera päästis 700 tuhat haavatut, 6 tuhat miinidetektorit

    Soov Tunni alguses küsisin, kas su klass on sõbralik – ole sõbralik, lõpeta tund sõprusest kõneleva lauluga

    Küsimustele vastama

    Kirjutage üles ja nimetage tunni eesmärgid

    Uue tajumine ja osaline mõistmineNad kirjutavad selle üles.

    Kuulab õpilasi Vastake küsimustele koos oma vastuse põhjendusega. (Miks sa nii arvad? Osale dialoogis õpetajaga Paku oma vastuseid koos põhjendusega, tee vajalikud märkmed. Sõnavaratöö

    Võistlus sarnaste ökoloogiliste nõuetega liikide omavahelised suhted

    Abi (hunt jätab teistele toidujälje)Näide: - see on järglaste kasvatamine ja kaitsmine, poegade ühine toitmine (mesilaste peres, hobusekarjas).

    Sümbioos – vastastikku kasulik suhe)

    Kordamine, korduv ettelugemine, skeem

    Tunni teemaks on "Võitlus oleluse eest".

    Tunni eesmärgid:

    - uurida olelusvõitluse olemust; näidata Charles Darwini teooria tähtsust kaasaegsele teadusele; tugevdada arusaamist organismide ja keskkonna vahelistest suhetest.

    - õpilaste isiksusekeskne motiveerimine, peamise esiletoomine, analüüsivõime arendamine

    - kognitiivse huvi kasvatamine uuritava materjali vastu, keskkonnaharidus ja kodanikuvastutustunne.

    Tunni tüüp: uue materjali õppimine.

    Varustus:

    Tundide ajal

      Aja organiseerimine

    -Tunni teema ja eesmärkide kommunikeerimine

    - Psühholoogiline suhtumine

    2.Uue materjali õppimine.

    Tunni probleem.

    Võimas loodus on täis, täis imesid. (A.S. Puškin)

    Millistest loodusimedest nad räägivad?

    Õpilased pakuvad erinevaid versioone. Tunni küsimusele vastame tunni teemat uurides.

      Loodusliku valiku üheks tingimuseks pidas Darwin liikide võimalikku ülepopulatsiooni, mis tuleneb paljunemise geomeetrilisest progresseerumisest. Näiteks ümaruss toodab kuni 200 tuhat muna päevas, emane tursk kudeb kuni 10 miljonit muna, üks emise ohakas kuni 19 tuhat muna. seemned ja kanaliha - rohkem kui 400 tuhat. Seega on organismide viljakus üldiselt väga kõrge, kuid mitte kõik ei jää suguküpseks. Märkimisväärne osa järglastest sureb erinevatel põhjustel. Darwin järeldab, et organismide vahel tekib võitlus olemasolu eest.Olelusvõitlus on keerulised ja mitmekesised liigisisesed ja liikidevahelised suhted, samuti organismide suhted keskkonnateguritega.

      Õpilaste iseseisev töö

    Ülesanne: Täitke tabel “Olelusvõitluse vormid”, kasutades lõigu 41 teksti, lk 186-188

    Võitlusvorm

    Definitsioon

    Põhjused

    Võitluse tulemus

    Liigisisene

    Liikidevaheline

    Võitlus ebasoodsate tingimustega

      Esitatakse konkureerivate organismide ja abiootiliste tegurite loend. Kasutage olelusvõitluse tüübi tähistamiseks märki "+".

    Näited konkureerivatest organismidest

    Liigisisene võitlus

    Liikidevaheline võitlus

    Abiootiliste teguritega

    sirge

    kaudne

    Lähedalt seotud liikide vahel

    Kiskja\

    ohver

    1.Jänes/hunt

    2.Hunt\hunt emasele

    3.Jänes\jänes

    4.Hunt\rebane

    5. Kask\kask

    6.Hunt\hirv

    7.Kask/mänd

    8.jänes/üleujutus (üleujutus)

    9. Rebane\sügav lumi

    10. Kask \metsatulekahju

    3. Materjali assimilatsiooni kinnistamine.

    katsetada

      Milline protsess on üks evolutsiooni liikumapanevaid jõude?

    A) olelusvõitlus;

    B) Organismide suhteline sobivus;

    C) Pärilikkus;

    D) varieeruvus.

    2. Kuidas väljendub liikidevaheline olelusvõitlus?

    A) Võistlus eri liikide isendite vahel;

    B) Võistlus sama liigi isendite vahel;

    C) reaktsioon anorgaanilise iseloomuga ebasoodsatele tingimustele;

    D) Elupaiga pindala piiramine märgisüsteemiga.

    3. Oma elupaigas asendub must rott hallrotiga, kuusk areneb hästi lehtmetsa kaitse all ja siis varjutab. Millist olelusvõitluse vormi sellised näited kajastavad?

    A) liigisisene;

    B) Liikidevaheline;

    B) sümbioos;

    D) Abiootiliste keskkonnateguritega võitlemine

    4. Metsa servas on üksildane kask. Kas sellisel juhul käib võitlus oleluse eest?

    A) jah, liigisisene;

    B) jah, liikidevaheline;

    C) ebasoodsate tingimustega võitlemine;

    D) võitlust pole.

    4. Loetletud on põhjused, mis viivad paljude võilille isendite surmani ja ei lase sellel liigil kogu maakera hõivata:

    a) viljad sisenevad koos heinaga lamba kõhtu;

    b) paljud linnud söövad puuvilju;

    c) rohusööjad toituvad seemikutest;

    d) inimeste, autode, traktorite poolt tallatud;

    d.) segavad teised kõrgemad taimed;

    f) võililled tõrjuvad üksteist välja;

    g) seemned surevad kõrbetes, kividel;

    H.) seemned surevad kukkumisel keskmises tsoonissäilitamiseks ja idanemiseks ebasoodsates tingimustes;

    i) taimed surevad tugevate külmade ja põua tõttu;

    j) taimed surevad patogeensete taimede ja viiruste tõttu.

    Märkige võilillede olemasolu eest võitlemise vormid (liigisisene: ...; liikidevaheline: ...; võitlus ebasoodsate keskkonnatingimuste vastu: ...).

    Võistlus, kes suudab kiiresti tuua õigemaid näiteid erinevatest olelusvõitlustest taimedes ja loomades.

    Küsimus: Milline olelusvõitluse vorm on kõige teravam? Miks?

    4. Õppetunni kokkuvõte: Vastame tunni probleemile: olelusvõitluse tulemusena toimub looduslik valik, keskkonnaga kohanenud organismid annavad looduse ime - liikide mitmekesisuse! Kas oleme õppetunni küsimusele vastanud? Charles Darwin tuletas välja põhilised loodusseadused.

    Tunni hinded.

    5. Kodutöö: punkt 41 lk 186–188

  • © nvuti-info.ru, 2024
    Uudised äri, disaini, ilu, ehituse, rahanduse vallas